Partneři
Baťa
Citi Foundation
Metlife
HPE
ATT
Vyhledávání
Sledujte nás

Evropskou studentskou firmou roku jsou SubReader z Dánska

9. 8. 2016   

subreader

Ve dnech od 25. - 28. července 2016 se ve švýcarském Lucernu uskutečnil již dvacátý sedmý ročník evropského finále soutěže Studentská firma roku 2016 (Company of the Year Competition 2016), kterou pořádá mezinárodní nezisková vzdělávací organizace JA Europe. Akce se aktivně zúčastnil prezident švýcarské konfederace pan Johann Schneider-Ammann. Soutěže se zúčastnilo přes 220 studentů z 35 zemí reprezentujících vítěze regionálních soutěží. 

Českou republiku zde reprezentoval vítěz národního kola, studentská firma ChillUp gymnazistů z Ostravy Hrabůvky, která je zapojená do programu JA Firma neziskové vzdělávací organizace JA Czech. Součástí soutěže byl i veletrh studentských firem, který se konal na lucernském nádraží a byl tak přístupný široké veřejnosti. České studenty zde na jejich veletržním stánku navštívil i pan Pavel Bednář, velvyslanecký rada z české ambasády v Bernu.

ChillUp na podiu

Česká studentská firma ChillUp při prezentaci svého produktu

Ocenění pro studentku z Ostravy

kateřinaKromě hlavní ceny bylo udělených dalších 6 speciálních cen včetně The Alumni Leadership Award. Ze 180 nominovaných lídrů studentských firem jich deset tuto cenu získalo. Mezi oceněnými je i Kateřina Šugárková, která ve firmě ChillUp zastává pozici víceprezidentky, je studentkou Gymnázia Ostrava Hrabůvka a v září nastupuje do maturitního ročníku. Porota udělení ceny Kateřině zdůvodnila energií, optimismem a entuziasmem, které z ní vyzařují. 

Podle Kateřiny má cena význam hlavně pro budoucnost: "Ocenění vnímám jako pomyslné dveře, které mi otvírají nespočet možností jak ve světě kariérním tak i rozmanitém světě JA Alumni. Doufám, že evropské finále studentských firem bylo nejen velkolepé završení celoroční snahy, ale i jedinečný začátek dlouhé a úžasné cesty, která nás díky této zkušenosti teprve čeká."

The Alumni Leadership Award je ocenění pro 10 výjimečných jednotlivců účastnících se soutěže Studentská firma roku. Studenti jsou oceňováni na základě vůdčích schopností, týmové solidarity a nadšení. Toto ocenění je známo také pod názvem JA Alumni Spirit. Porota byla složena ze zástupců vedení JA Alumni Europe a repreztantů společnosi AXA, která je partnerem této ceny. Více informací o absolventských organizacích JA: www.jaalumni.cz a www.ja-alumni.eu .

Kategorie a ocenění

Hlavní cenu a titul Evropská studentská firma roku 2016 si z Lucernu odváží dánská studentská firma SubReader, která soutěžila s aplikací pomáhající lidem postiženým dysleksií přehrát televizní a filmové titulky nahlas. Aplikace funguje nezávisle na televizoru nebo dalších zařízeních. Dánští studenti zaujali porotu svým propracovaným podnikatelským konceptem. Druhou příčku obsadili slovenští studenti s firmou Irdify. Studenti zabodovali s projektem vývoje a prodeje audio konektoru, díky kterému je možné využít chytrý telefon jako infračervený ovladač. Telefonem je pak možné dálkově ovládat např. televize, set - top boxy a další zařízení. Třetí se umístili studenti ze Severního Irska s firmou Enlighten Hope, která se ucházela o přízeň poroty ilustrovanými knížkami příběhů určeným dětem nemocným rakovinou. Knížky jim mají pomoci lépe se s nemocí vyrovnat.

subreader2

Vítězná studentská firma SubReader z Dánska

Členy hlavní poroty byli: předseda - Ruedi Noser, výkonný ředitel Noser Management AG, Sidse Frich Østergaard-Thygesen, Senior Consultant The Think Tank DEA, Andrew Lofts, obchodní ředitel Ricoh Europe, Frederic Boedt, ředitel Deloitte, Massimo Pelaia, vedoucí marketingu TAU-MA, Claudio Rossi, zakladatel polarlab AG, Brian Sidorsky, majitel a výkonný ředitel Lansdowne Equity Ventures Limited, Alen Dobrić, zástupce generálního ředitele UniCredit Bank Serbia, Inger Lise Blyverket, ředitelka Negotiations & Labour Policies, Enterprise Federation of Norway, Cédric Boehm, Zone EMENA Strategic Planning, Nestlé, Guntars Kokorevics, předseda rady TAK Investment.

Caroline Jenner, výkonná ředitelka JA Europe popsala smysl programů studentských firem: "Program JA Firma existuje od roku 1919 a každý rok inspiruje tisíce mladých lidí. Jde o celosvětový program (120 zapojených zemí) založený na místních partnerstvích mezi firmami a školami. Tento jedinečný program rozvíjí podnikatelské schopnosti mladých lidí, jejich finanční způsobilost a klíčové dovednosti pro vstup na pracovní trh. U absolventů tohoto programu je dvakrát větší pravděpodobnost, že začnou podnikat, na rozdíl od mladých, kteří programem neprošli, a je méně pravděpodobné, že budou nezaměstnaní."

DALŠÍ UDĚLOVANÉ CENY:

AT&T Excellence in IT Award

Oculus (Rumunsko): Inovativní brýle Mitra pro osoby se zrakovým postižením, zabudované senzory pomáhají uživatelům při pohybu 

Citi Client Focus Award

Update UF (Švédsko): Nástroj k aktualizaci firemních profilů na Facebooku a Instagramu, pomáhá udržovat aktivní dialog s jejich fanoušky 

FedEx Access Award

FormUp (Belgie): Karetní hra založená na kombinování geometrických tvarů, prodává se již v Belgii, Švýcarsku a Francii. 

MetLife LifeChanger Award

SmileyBin (Řecko): Aplikace do chytrých telefonů podporující recyklaci, kdy uživatel sbírá body za množství zrecyklovaného materiálu

The Alumni Leadership Award

10 lídrů studentských firem: Alexander G.Jensen (Dánsko), Ulrika Heikkinen (Švédsko), Iveta Liovinaite (Velká Británie), Kateřina Šugárková (Česká republika), Michal Pandy (Slovensko), Alina Anete Birnika (Lotyšsko), Maria Kokala (Řecko), Helmi Nurkkala (Finsko), Leonora Skopren (Norsko), Tudor Popa (Rumunsko) 

Další podrobnosti k soutěži najdete zde

O české studentské firmě ChillUp

Studenti třetího ročníku Gymnázia Ostrava - Hrabůvka, zapojení do programu JA Firma a vedení vyučující Taťanou Szlaurovou, vyvinuli svůj produkt, ergonomický polštář HeadPad do vlaků a osobních automobilů ve spolupráci s odborníky ze Škody Vagonka a s vývojáři z Hyundai. V dubnu 2016 se stali vítězem národního kola soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2016.

Při hledání výrobce produktu se ChillUp prvotně soustředili na tuzemský trh, kde bohužel nenašli optimální řešení, a to jak z technického, tak hlavně z finančního hlediska. Dodavatele se studentům z Ostravy podařilo najít pomocí serveru www.alibaba.com, který je celosvětově známý jako nástroj obchodování na asijském trhu. Firma Lianda z čínského města Šen-Čen byla nejlepší volbou ve všech ohledech. Tato společnost je v horizontu 13 dní schopna vyrobit kompletní polštář včetně potahu. Všechny specifikace jako hustota paměťové pěny, design či materiál potahu jsou u tohoto výrobce flexibilní. Bohužel ani tady se jednání neobešla bez problému, který se naštěstí ihned vysvětlil. Při přípravě prototypu HeadPadu pro společnost LEO Express došlo k delší pauze pří komunikaci ze strany čínské firmy. Nakonec se však ukázalo, že výrobce nebyl dostupný z důvodu dlouhých oslav čínského nového roku. Více o produktu a studentské společnosti na www.chillup.eu .

foto2

 

O programu JA Firma a soutěži JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU v České republice

Letos se do tohoto programu zapojilo 1 900 studentů a 98 vyučujících ze 72 českých středních škol. Celkem v tomto školním roce zkouší reálné podnikání 156 studentských JA Firem.

Praktický vzdělávací program pro střední školy JA FIRMA běží v České republice již od roku 1992. Nejčastěji je program zařazován do předmětu aplikovaná ekonomie, ale na některých školách běží mimo školní výuku a studenti na něm pracují výhradně ve svém volném čase.

Studenti v rámci tohoto programu založí vlastní skutečnou obchodní společnost, která funguje pod vedením učitele a konzultanta. JA Firma tak umožňuje účastníkům proniknout do problematiky fungování obchodní společnosti od jejího založení až po likvidaci. Jedná se o reálnou činnost, nikoliv fiktivní. Studenti se učí nejen všechny nutné administrativní postupy při zakládání firmy, ale i přijímat rozhodnutí nebo zapojit společenskou odpovědnost do svého podnikání. V rámci programu se studenti se svými společnostmi mohou přihlásit do soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU. Program u nás úspěšně běží již více než 20 let.

Kontaktní údaje

Národní kancelář Praha:
Jungmannova 36/31
110 00 Praha 1

Regionální kancelář Zlín:
Baťova vila, Gahurova 292
760 01 Zlín

Podpořte naše aktivity

 darujmeczQuestionPro supports sample survey questions such as multiple choice, drop-down menu, likert-scale, semantic differential, matrix, constant sum, drag-and-drop, slider-scale, net-promoter scale, and many more question types.