Partneři
Baťa
Citi Foundation
Metlife
HPE
ATT
Vyhledávání
Sledujte nás

V soutěži o nejlepší studentskou firmu roku zvítězili studenti z Německa, Czech - it z Ostravy v TOP 9

18. 8. 2015   
V soutěži o nejlepší studentskou firmu roku zvítězili studenti z Německa, Czech - it z Ostravy v TOP 9

Zahájení gala večera v Berlínském kongresovém centru. 

 

Srpen 2015 - Vítězem 26. ročníku evropské soutěže o nejlepší studentskou firmu roku "Company of the Year 20015" se stala studentská firma Rauteck z Německa, která navíc získala i zvláštní cenu Fedex Access Award. Český zástupce, firma studentů z Gymnázia Ostrava Hrabůvka, Czech - it, se umístila v TOP 9. Programu JA Firma se v uplynulém školním roce v evropských zemích zúčastnilo 275 000 studentů. Do finále se jich probojovalo 200 s 37 firmami z 36 evropských zemí. Evropské finále proběhlo ve dnech 28. - 30. července 2015 v Berlíně, pořadatelem soutěže je mezinárodní nezisková organizace JA Europe

Celkové výsledky:

 

Studentská firma

Předmět podnikání

Země

1.

Rauteck

Výroba a prodej otvíráků na lahve vyrobených ze starých spon bezpečnostních autopásů, z pásů samotých vyrábějí  designové tašky

Německo

2.

Simple+

Výroba a prodej vaků na obleky

Lotyšsko

3.

Grafitti

Výroba a prodej bezpečných nosítek dětí, které sedí na ramenou rodičů

Izrael

Profily všech zúčastněných studentských firem najdete zde.

Kromě hlavních ceny byly uděleny i tyto zvláštní ceny:

Citi Remarkable Customer Service Award, cena Citi Fundation za výjimečné zákaznické služby -  Orenda, Velká Británie (výroba a prodej multifunkční p lahve na nápoje)

Fedex Access Award, cena za vynikající pochopení globální povahy současného obchodního prostředí - Rauteck, Německo

MetLife LifeChangers Award, cena za sociální dopad, finanční výkonnost, inovace v obchodní strategii a udržitelnost projektu -  Guide - a - key, Irsko (výroba a prodej zařízení, které pomáhá odemknout zámek na dveřích lidem se silným třesem rukou, např. nemocným Parkinsonovou chorobou).

V mezinárodní porotě zasedli vysoce postavení manažeři z renomovaných nadnárodních společností, např. pan Prof. Dr. Ing. Stephan Reimelt, prezident a generální ředitel GE Europe.

Kompletní složení poroty najdete zde.

Caroline Jenner, výkonná ředitelka JA Europe uvedla: "Jsme velmi hrdí na středoškolské studenty z celé Evropy, kteří se zúčastnili programu JA Firma. Díky této aktivitě mají klíčový vhled to světa podnikání. Je to jedna z nejlepších zkušeností, kterou mladý člověk může získat s úmyslem být úspěšný v dnešním světě globální ekonomiky."

Czech It Při Pohovoru S Porotou V Berlíně Malá

Jedna ze soutěžních disciplín - pohovor s porotou za zavřenými dveřmi.

Projektem JA Firma za celou dobu jeho existence prošlo 3,5 milionu studentů z evropských zemí. Díky dovednostem, které v programu získali, mají lepší předpoklady pro založení start - upu či získat zaměstnání. Průzkum JA Europe ukázal, že absolventi tohoto programu častěji zakládají vlastní firmy nebo jsou v zaměstnání lépe placeni než jejich vrstevníci.

 

Češi na evropském finále

Českou republiku reprezentovali v Berlíně finalisté národního kola, studentská firma Czech-it gymnazistů z Gymnázia Ostrava Hrabůvka. Umístili se v TOP 9, přes veškerou vynaloženou energii na medailové pozice nedosáhli, optimismus ale neztratili. Jiří Adámek, ředitel produkčního oddělení studentské firmy, po soutěži uvedl: " Evropské finále soutěže Studentská firma roku pro mě byl neuvěřitelný zážitek a získal jsem spoustu cenných zkušeností do života. Berlín mě naučil, že spánek se přeceňuje, ale zároveň jsem vděčný za příležitost reprezentovat Českou republiku a JA Czech ve finále."

Czech It _prezentace Před Publikem V Berlíně Malá

Ostravští studenti představují svou firmu mezinárodnímu publiku.

Studenty do Berlína doprovázela jejich vyučující paní Taťana Szlaurová, která vede projekt Studentské firmy na ostravském gymnáziu. Soutěž okomentovala takto: "Účast na evropském finále je úžasná jak pro mě, tak pro studenty. Je to velký zážitek pro nás všechny. Pro mě je velkou odměnou, když vidím, jak se studenti během školního roku zdokonalují a ve finále soutěže jsou z nich sebevědomí mladí lidé, kteří dokáží své nápady odprezentovat mezinárodnímu publiku v angličtině. Studenti měli v Berlíně možnost srovnání s vrstevníky z jiných zemí i z jiných kultur, možnost navázat kontakty a přátelství. Velice na takové mezinárodní akci oceňuji i to, že ve studentech vyvolá pocit vlastenectví a hrdost na náš národ, protože hodně příslušníků této mladé generace nezná jiný patriotismus než ten sportovní."

O účasti studentů z Ostravy na berlínském finále natočila krátkou reportáž Česká televize. Podívejte se na ni zde

Rozhovor Pro Čt Malá

 

O studentské firma Czech-it

Předmětem podnikání této studentské firmy je propagace technických studijních oborů s využitím potenciálu ostravských průmyslových památek.

Tomáš Šindel, prezident studentské firmy Czech-it, o poslání firmy říká: "Naším záměrem je přesvědčit budoucí studenty, že studium techniky je atraktivní, zajímavé a zábavné, a že mají technické obory široké uplatnění. Zároveň se snažíme studentům podat lepší náhled na studijní i pracovní prostředí Ostravy. Tohoto záměru se snažíme dosáhnout organizací víkendových kempů pro žáky 2. stupně základních škol, protože právě tato skupina žáků se nejintenzivněji rozhoduje, jaký obor a jakou střední školu zvolit. Žáci budou mít zajištěno ubytování, stravu, dopravu i program ve spolupráci s Katedrou energetiky Fakulty strojní VŠB-TU, Science and Technology Centrem v Dolní Oblasti Vítkovice a Landek parkem."

Tým Czech-it obsadil druhé místo na soutěžním veletrhu JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU, veletrh podnikatelských talentů, který se uskutečnil 21. 4. 2015 v pražské Galerii Harfa, kterou pořádá nezisková organizace JA Czech. Kromě toho získal Czech-it i cenu za nejlepší stánek veletrhu a Šárka Königová, viceprezidentka firmy, byla oceněna Reiffeisenbank Student Leadership Award - cenou pro nejlepšího leadera studentského týmu.

Rozhovor se studenty z Czech - it a jejich vyučující paní Taťanou Szlaurovou v Českém rozhlase Ostrava odvysílaný ještě před mezinárodním finále si můžete poslechnout zde.

Čro2

 

O programu JA Firma a soutěži  JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU v České republice

Praktický vzdělávací program pro střední školy JA FIRMA běží v České republice již od roku 1992. Nejčastěji je program zařazován do předmětu aplikovaná ekonomie, ale na některých školách běží mimo školní výuku a studenti na něm pracují výhradně ve svém volném čase.

Studenti v rámci tohoto programu založí vlastní skutečnou obchodní společnost, která funguje pod vedením učitele a konzultanta. JA Firma tak umožňuje účastníkům proniknout do problematiky fungování společnosti od jejího založení až po likvidaci. Jedná se o reálnou činnost, nikoliv fiktivní. Studenti se učí nejen např. všechny nutné administrativní postupy při zakládání firmy, ale i rozhodovací procesy nebo začlenění společenské odpovědnosti do firemního projektu. V rámci programu se studenti se svými společnostmi mohou přihlásit do národní soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU, jejíž vítěz pak prezentuje Českou republiku na mezinárodním finále.

Program u nás úspěšně běží již více jak 20 let. V loňském školním roce se do něj v České republice zapojilo 2 182 studentů ze středních škol a odborných učilišť, kteří založili celkem 160 studentských firem.

 Kdo a jak se může zapojit do programu JA Firma?

Do programu JA Firma se může přes web www.jaczech.cz  přihlásit jakákoli střední škola nebo odborné učiliště z České republiky kdykoli v průběhu školního roku. Na akreditovaná školení programu se vyučující mohou přihlásit do 20. srpna 2015.

 O JA Czech

JA Czech je českou kanceláří organizace Junior Achievement, která je nejstarší a nejrozsáhlejší vzdělávací neziskovou organizací na světě. Vznikla v roce 1919 v USA a dnes působí ve více než 120 zemích světa. Do jejích programů se každoročně zapojí na 10 milionů dětí a studentů.

Českou kancelář JA založil v roce 1992 pan Tomáš J. Baťa. Vzdělávací programy JA v ČR od té doby absolvovalo více než 300 tisíc mladých lidí. JA Czech je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a pedagogům poskytuje akreditovaná školení.

Základem vzdělávacího systému JA Czech je propojování světa byznysu a škol. Manažeři přednášejí studentům a podílejí se na výuce praktických programů a kurzů. JA je financována zejména z darů partnerů. K nejvýznamnějším patří Bata Shoe Foundation, Citi Foundation, Hyundai, Cambridge Weight Plan, Hewlett-Packard, MetLife, Raiffeisenbank, Agrofert a Continental. Více informací o JA Czech naleznete na www.jaczech.cz  

Kontaktní údaje

Národní kancelář Praha:
Jungmannova 36/31
110 00 Praha 1

Regionální kancelář Zlín:
Baťova vila, Gahurova 292
760 01 Zlín

 

 

 

Podpořte naše aktivity

 darujmeczQuestionPro supports sample survey questions such as multiple choice, drop-down menu, likert-scale, semantic differential, matrix, constant sum, drag-and-drop, slider-scale, net-promoter scale, and many more question types.