Partneři
Baťa
Citi Foundation
Metlife
HPE
ATT
Vyhledávání
Sledujte nás

Studenti strávili pracovní den s manažery pražských firem

25. 11. 2016   

kristina

Do tzv. stínování se zapojily Česká televize, Citibank, Pražská čokoláda, Forbes, Microsoft a další

Nezisková organizace JA Czech, v České republice založená panem Tomášem J. Baťou v roce 1992, zorganizovala  14. listopadu akci Leaders for a Day (na den lídrem), ve které propojila školy a firmy. Studenti středních škol z Čech a Moravy strávili ve dvojici s manažerem jeho jeden pracovní den. Jednalo se o tzv. stínování (angl. job shadowing). Akce, která se konala v rámci Týdne podnikání 2016, se zúčastnilo 10 studentů a 10 top manažerů, a proběhla díky podpoře Citi Foundation, firemní nadace Citibank.

Do akce se mohli zapojit studenti středních škol, kteří prošli programem studentská JA Firma a jsou držiteli Certifikátu podnikatelských dovedností ESP. Oba tyto programy určené všem středním školám realizuje v České republice nezisková vzdělávací organizace JA Czech. Každému studentovi byl přidělen "lídr", se kterým student strávil jeho pracovní den. Do akce se zapojily velké korporace, startup, soukromé firmy nebo média jako je magazín Forbes nebo Česká televize.

Josef Müller, výkonný ředitel JA Czech přibližuje význam akce: "Smyslem tzv. stínování je seznámit studenty s pracovním prostředím a náplní práce zástupců firem na rozmanitých pozicích. Cílem je pomoci studentům v rozhodování o jejich dalším studijním a profesním směřování. Snažíme se jim tak usnadnit vstup na pracovní trh, ať již zvolí podnikatelskou nebo zaměstnaneckou dráhu. Stínovaný manažer má díky studentovi šanci vytrhnout se z pracovní rutiny a blíže se seznámit s nezatíženým uvažováním mladého člověka, který může být v budoucnu jeho kolegou nebo zákazníkem."

Kdo koho "stínoval" a co studenti zažili

fdf

Alice Staňková z Brna stínovala M. Nebeského, generálního ředitele Citibank. Během dne se zúčastnila interního setkání zaměstnanců Citibank, tzv. Town Hall, a seznámila se s prací dalších top manažerů. Své pocity a dojmy shrnula: "Vše bylo úplně jinak, než jsem očekávala, ale byla jsem příjemně překvapená. Viděla jsem, jak to v bance chodí, jak se tam pracuje, měla jsem šanci seznámit se s firemní kulturou. Líbí se mi, že i tak velká společnost, jako je Citibank, podporuje malé dětské domovy a podobné organizace. Vážím si toho, že pan Nebeský přizpůsobil svůj nabitý program tak, abych jej mohla absolvovat s ním. Byla to jedinečná zkušenost, kolik osmnáctiletých si něco takového může vyzkoušet?"

Kristýna Greplová, reportérka magazínu Forbes vzala studenta Tomáše Fejfara na schůzku k připravovanému článku do Akademie věd, Tomáš se seznámil i s redakční přípravou podkladů pro reportáže a zúčastnil se schůzky s manažerkou inzerce.

Pro studentku Nikol z kralupského gymnázia připravila Kristina Michalsky, ředitelka spotřebitelského segmentu společnosti Microsoft bohatý program. Nejprve se vypravily na focení vánoční reklamy, kde byla paní Michalsky v roli modelky. "Chceme ženám ukázat, jak jim moderní technologie mohou usnadnit život, a není lepší cesty než vlastní příklad. S manželem žijeme v Mnichově, mám na starosti Česko a Slovensko, kdybych nemohla pracovat odkudkoli, těžko bychom to zvládli," vysvětluje Kristina Michalsky.

j

Následovala přípravná schůzka na ženský mentoring, leadership meeting a schůzka nad finančními prognózami, obě v angličtině. "Práce s lidmi a podpora jejich rozvoje je pro Microsoft klíčovou hodnotou a já to vnímám i jako  své osobní poslání. I proto jsem se zapojila do tohoto stínovacího programu," dodala Kristina. Nikol ohromila prohlídka budovy Microsoftu, která je navržená pro tzv. nový svět práce, tedy svět, v němž můžeme pracovat odkudkoli. Jak sama řekla, tento dojem bude vstřebávat ještě týden.

Václav Myslík, ředitel divize Výroby v České televizi zabodoval u studenta Martina Zilvara z Hradce Králové, když společně vyjeli na schůzku, která se konala na natáčení exteriérových scén seriálu První republika.

Tomáš Mann, student z Gymnázia ve Stříbře "stínoval" Pavla WimmeraIBM Česká republika: "Stínování proběhlo přesně podle mých představ. Můj "mentor" o sobě tvrdí, že ho jeho práce velmi baví a je to pro něj jako koníček, ale placený. Jestli bych měl vypisovat, co vše Pavel Wimmer dělá, zabralo by mi to fůru času. Popravdě nestačil mně ani celý den, ono od 10:00 do 17:00 hodin je krátká doba, abych vše pochopil, ale jsem vděčný i za ten jeden den. Je to takové sice "malé okénko" do fungování firmy, ale za to bylo velmi přínosné. Pavel Wimmer je přátelský sympaťák, s duchem zapáleného manažera, který chce pro svou firmu jen to nejlepší. Jsem rád, že jsem mohl stínovat právě jeho."

Studentka Klára Tláskalová s Petrem Kovaříkem, partnerem ve společnosti Pražská čokoláda, absolvovali řadu schůzek s dodavateli, s personální ředitelkou, ale stihli i kávu a dortík v čokoládovém bistru.

Roman Binder, Senior Account Director v AMI Communications, zapojil studentku Sáru Severovou, co by svoji kolegyni, do pohovoru s uchazečem o práci.

Nabitý den zažil student Petr Brádle ve startupové firmě Petra Andrýska Socialsharks. Na "stínovací" den připadla návštěva kolegů z gruzínské pobočky, takže si student Petr také zažil jednání v angličtině.

jj

Na večerní neformální besedě v kavárně Langhans, která uzavřela celodenní program, se stínovaní manažeři shodli, že neustále zápasí s časem a ve své denní agendě improvizují, když odpadají schůzky nebo se mění jejich termíny. Studenti se zajímali o to, jak se jim daří propojit pracovní a rodinný život a čeho v životě by ještě chtěli dosáhnout.

Celá akce pokračovala druhý den, kdy studenti navštívili Summit Týdne podnikání 2016 ve Slovanském domě, prohlédli si doprovodný veletrh, mohli se zúčastnit workshopů a jako diváci i startupové soutěže Get in the Ring.

Více fotek ZDE

Video ZDE

 

Kontaktní údaje

Národní kancelář Praha:
Jungmannova 36/31
110 00 Praha 1

Regionální kancelář Zlín:
Baťova vila, Gahurova 292
760 01 Zlín

 

 

 

Podpořte naše aktivity

 darujmeczQuestionPro supports sample survey questions such as multiple choice, drop-down menu, likert-scale, semantic differential, matrix, constant sum, drag-and-drop, slider-scale, net-promoter scale, and many more question types.