Partneři
Baťa
Citi Foundation
Metlife
HPE
ATT
Vyhledávání
Sledujte nás

Moje první peníze: projekt, který učí děti finanční gramotnosti již od mateřské školy

29. 9. 2017   

PRAHA, 21. září - Peníze jsou důležitou součástí života a finanční gramotnost se stává pro život nezbytnou. Před dvěma roky jsme společně se společností MetLife odstartovali projekt "JA Moje první peníze", který je určený pro předškoláky. V letošním školním roce probíhá projekt v mateřských školách po celé republice a učí děti hospodařit nejen s penězi.

Program "JA Moje první peníze" děti hravou formou uvede do světa peněz. Pomocí zábavných pracovních sešitů s omalovánkami a doplňovačkami, obrázkových kartiček, her a dalších zajímavých aktivit předškoláci poznají, co jsou peníze, a jak s nimi správně zacházet. "Naučí se rozlišovat mezi přáními a potřebami. Poznají, jak se peníze vydělávají, k čemu slouží banky i jak probíhá nákup zboží. Pochopí, proč je užitečné spořit a mít finanční rezervy, ale i to, proč je důležité podělit se a dávat peníze na dobrou věc, například na charitu," popisuje Tereza Kůželová, tisková mluvčí pojišťovny MetLife.

MPP_Neratovice_spolecna

Dětský den pro předškoláky v Neratovicích

Program "JA Moje první peníze" si na konci září v rámci dětského dne v DDM vyzkoušeli také neratovičtí předškoláci. Prostřednictvím her a mini-kurzů dostalo 152 dětí možnost pojmenovat svá přání a potřeby, vydělat si peníze a na základě této zkušenosti se rozhodovaly o tom, co udělají s vydělanými penězi. Učily se naslouchat a pozorovat, sledovat instrukce, a porovnávat různé možnosti. Poznaly principy využití peněz k zajištění životních potřeb a vyzkoušely si základy počítání. Programem je provedli vyškolení mentoři z řad dobrovolníků pojišťovny MetLife a neratovického Gymnázia Františka Palackého. Každý předškolák si nakonec odnesl odměny od organizátorů JA Czech, MetLife a partnera Města Neratovice.

Děti si odnesly plno nových poznatků a dojmů, o které se s nadšením dělily se svými kamarády ve školce a poté se svými rodiči. Jsem velice ráda, že do projektu Moje peníze byly vybrány také děti z neratovické MŠ Harmonie. Díky tomu, že projekt bude prolínat celý školní rok, nyní již jen s učitelkami ve školkách, mohou si děti nově nabité znalosti v klidu zafixovat a také hned s kamarády vyzkoušet v rámci her. Myslím, že spolu s dětmi si obohatíme své znalosti i my dospělí", dodává Alena Slámová, ředitelka MŠ Harmonie Neratovice.

Speciální projekt pro tisíce dětí

Kurzy finanční gramotnosti pro předškoláky navazují na program pod hlavičkou mezinárodní vzdělávací organizace Junior Achievement (JA), který probíhá v USA i některých evropských zemích. "Jen v posledním roce prošlo tímto programem několik tisíc evropských i amerických předškoláků. Díky skvělým výsledkům byl program JA Moje první peníze spuštěn také v České republice. Finanční gramotnost je třeba zahrnout do vzdělávání již od předškolního věku a věříme, že pro české děti budou mini-kurzy užitečné stejně jako pro jejich vrstevníky v zahraničí," dodává Martina Vilma Kovářová, ředitelka JA Czech. Konkrétní školky do programu nominuje organizace Junior Achievement, která se zaměřuje na podporu vzdělávání po celém světě, a pojišťovna MetLife, která je partnerem projektu.

JA Czech je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. JA Czech úzce spolupracuje s JA Europe a je členem Stálé Konference Asociací ve Vzdělávání (SKAV). Organizace je financována zejména z darů partnerů.

Více informací o JA Czech naleznete na www.jaczech.cz. Fotoalbum k dispozici ZDE.

Kontaktní údaje

Národní kancelář Praha:
Jungmannova 36/31
110 00 Praha 1

Regionální kancelář Zlín:
Baťova vila, Gahurova 292
760 01 Zlín

 

 

 

Podpořte naše aktivity

 darujmeczQuestionPro supports sample survey questions such as multiple choice, drop-down menu, likert-scale, semantic differential, matrix, constant sum, drag-and-drop, slider-scale, net-promoter scale, and many more question types.