Partneři
Baťa
Citi Foundation
Metlife
HPE
ATT
Vyhledávání
Sledujte nás

Může být zaměstnavatel inovativní na trhu práce? Čeští a slovenští studenti to ví.

23. 10. 2017   

BRNO 18. října 2017 - Středoškoláci z Čech, Moravy a Slovenska našli společně řešení pro aktuální situaci v oblasti lidských zdrojů. Smíšené šestičlenné týmy přistoupily zodpovědně k zadané výzvě a přinesly kreativní řešení otázky, jak může být zaměstnavatel zajímavější pro potencionální kvalitní zaměstnance absolventy, a jak se nabídkou benefitů odliší od konkurence. Vítězné týmy úspěch zaměstnavatele na trhu práce vidí v příjemném pracovním prostředí, v dobrých vztazích s pracovním kolektivem podle mota: "Ciť se dobře, pracuj dobře", v otevřené zpětné vazbě mladým zaměstnancům a naopak i jejich nadřízeným. Zajímavým prostřehem byl benefit v podobě speciálních programů pro mladé lidi, které by se opíraly o globální přítomnost Citibank. Podle slov studentů jsou mladí lidé ti, kteří hýbou a i budou hýbat světem.

ICCiti2017_viteznytym

 

Devadesátšest studentů se zúčastnilo celodenní soutěže JA Citi Mezinárodní Innovation Camp, který zorganizovala nezisková vzdělávací organizace Junior Achievement Czech, ve splupráci s Junior Achievement Slovensko a s podporou Citi Foundation, firemní nadace mezinárodní banky Citi.

Získávání kvalitních zaměstnanců se stává stále větší výzvou pro mnohé zaměstnavatele a ti jsou nuceni vymýšlet způsoby, jak takové získat. Dnes více, než kdy jindy, mají lidé svůj život pevně v rukách a výše platu už není při hledání práce jediným parametrem při výběru pracovní pozice. V oblasti lidských zdrojů (HR) je zřejmé, že firmy působící v zahraničí, se při náboru svých nových zaměstnanců nebojí použít odvážné, inovativní a netradiční benefity. Trendem je, že firma musí uchazeče zaujmout.

Nejen Citibank, ale i ostatní společnosti v České republice a na Slovensku hledají na pracovním trhu kvalitní kandidáty, to však kvůli nízké nezaměstnanosti v některých krajích není jednoduché. Proto Citibank považuje kreativní přístup, kvalitní HR marketing a pohled mladých lidí za nutnost.

JA Citi Mezinárodní Innovation Camp byl jedinečnou příležitostí pro studenty středních škol, aby ukázali svůj pohled na aktuální situaci na pracovním trhu. Výzva, na které pracovali celý den, zněla jasně - vytvořte balíček benefitů, které může mezinárodní banka nabídnout novým zaměstnancům a zpracujte vhodnou komunikační strategii. Výsledkem byly prezentace, plné inovativních myšlenek, jak oslovit kvalitní kandidáty na trhu práce.

Počáteční motivační řeč přednesl úspěšný podnikatel, Petr Andrýsek, absolvent programů Junior Achievement. Studentům prozradil, jak se cítil v jejich roli, kdy byl účastníkem soutěžních klání a kam ho vzdělávání posunulo. Sám o sobě říká: "Jsem hlavní žralok social media agentury Socialsharks. Jsem posedlý excelentností a spolu s ostatními žraloky pomáhám značkám objevovat taje a potenciál sociálních sítí".

Inovace, kreativita a nadšení byly součástí celodenní práce mladých lidí. Jejich řešení byla reálná a ukázala, že je důležité jim naslouchat. Studenti z vítězného týmu si myslí, že by se měl HR marketing soustředit primárně na mladé lidi. Podporovat je a umožnit jim získávat zkušenosti a znalosti už při studiu na vysokých školách. Hashtag #PrácaSnovAjPreAbsolventov by měl ulehčit cestu za kariérou všem absolventům hned po ukončení studia.

Tým na druhém místě vidí prostor ve vytváření odpočinkových zón, organizování teambuildingů, ale také hodnocení úspěšnosti práce zaměstnanců. Zde studenti navrhli, aby měl zaměstnanec možnostzískávat zpětnou vazbu od svých kolegů a zároveň mohl dát v daném měsíci zpětnou vazbu i svým nadřízeným. Všichni se však shodli na tom, že největší sílu mají sociální sítě a upozornili, že se nesmí zapomínat na přímou komunikaci se školami.

Celodenní intenzivní spolupráce dala prostor téměř stovce studentů, vyzkoušet si kreativní přístup k řešení úkolů a podívali se na problém z více úhlů. Při práci byli účastníkům k dispozici odborníci ze Citibank, kteří aktivně předávali  své znalosti a zkušenosti z praxe.

"Citibank se dlouhodobě zaměřuje na rozvoj podnikavosti mladých lidí a letošní Innovation Camp je jednou z mnohých akcí, které ve spolupráci s Junior Achievement v České republice a na Slovensku pravidelně organizujeme.", uvedl Michal Nebeský, generální ředitel Citi v České republice, který předsedal odborné porotě a dodal: "Letošní akce nám umožnila udělat si obraz o tom, jak mladí talentovaní lidé uvažují o svém budoucím zaměstnavateli. Jejich inovativní myšlenky nám určitě pomohly získat jiný pohled na to, jak oslovovatt kvalitní kandidáty na trhu práce."

"Pořádání Innovation Campů v rámci spolupráce s partnery Junior Achivement je vždy velmi inspirativní. Pro nás v Junior Achievement je důležité nabízet studentům zkušenost s reálným životem firem. Studenti řešením konkrétních a aktuálních pracovních problémů partnerských firem získávají možnost, vyzkoušet si, jaké pracovní úkoly je v budoucnu čekají", říká Martina Vilma Kovářová, výkonná ředitelka JA Czech, která celým soutěžním dnem provázela.

"My v JA Slovensko sme veľmi radi, že sa podarilo zorganizovať už druhý ročník česko-slovenského Innovation campu v spolupráci s partnerom Citibank. Myslím si, že zadaná výzva, na ktorej pracovali je svojim spôsobom unikátna, pretože v dnešnom svete, keď absolventi škôl prichádzajú do zamestnania, ich očakávania sú častokrát iné, ako očakávajú zamestnávatelia od svojich budúcich zamestnancov. Práve zodpovedný prístup Citi k tejto téme môže byť pre nich kľúčový pre nastavenie rôznych benefitov, ktoré dokážu dať svojim budúcich zamestnancom." Zároveň dodal: "A na druhej strane, pre absolventov môže byť zamestnávateľ, ktorý vníma ich potreby, počúva ich a snaží sa im do určitej miery prispôsobiť pokiaľ je to možné, zaujímavým a zaujímavejším ako ostatní zamestnávatelia, ktorí pôsobia v podobnej oblasti", říká Peter Kalčevský, marketingový ředitel JA Slovensko.

Vítězné týmy

1. místo - tým č. 6

Denisa Ponetzová

Sokolov, Integrovaná střední školy technická a ekonomická

Jana Haršanyiová

Sereď, Gymnázium Vojtech Mihálka, Kostolná 119

Monika Slezáková

Brno, Střední průmyslová škola, Purkyňová

Paulína Surovcová

Bratislava, Obchodná akadémia, Nevädzová 3

Sofia Kohútová

Dubnica nad Váhom, Gymnázium

Šimon Hána

Zlín, Gymnázium a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky

2. místo - tým č. 2

Adam Dostál

Brno, EKO Gymnázium

David Šmerda

Brno, Integrovaná střední škola automobilní

Eva Dinh Thi

Bratislava, Obchodná akadémia, Nevädzová 3

Gabriel Veltschmid

Bratislava, Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Hálova 16

Iveta Hladíková

Brno, Obchodní akademia, Střední odborná škola knihovnická a vyšší odborná škola

Jozef Koky

Poprad, Stredná priemyselná škola, Mnoheľová 828

3. místo -  tým č. 8

Helena Šrutková

Brno, Střední průmyslová škola, Purkyňova

Ján Moncoľ

Sereď, Gymnázium Vojtecha Mihálika, Kostolná 119

Michaela Mikšů

Havlíčkův Brod, Obchodní akademia a Hotelová škola

Richard Vašíček

Dubnica nad Váhom, Gymnázium, Školská 2

Samuel Karabínoš

Bratislava, Obchodná akadémia, Račianska 107

Tereza Tkadlecová

Zlín, Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky

Citi Foundation

Citi Foundation přispívá k podpoře ekonomického rozvoje a ke zlepšení života mladých lidí v nízkopříjmových komunitách po celém světě. Investuje do projektů, které zpřístupňují finanční služby širšímu okruhu osob, ulehčují mladým lidem nalezení  práce a vnáší svěží vítr do budování ekonomicky pulzujících měst. Přístupu "Víc jako filantropia", který Citi Foundaton vyznává, v maximální možné míře využívá mimořádnou odbornost banky a jejích zaměstnanců ve prospěch našeho poslání, vedení a inovací. Více informací najdete na www.citifoundation.com.

Spoločenská zodpovednosť Citi na Slovensku

Citibank Europe plc, pobočka mezinárodní banky v Čechách spolupracuje s neziskovou organizací JA Czech prostřednictvím firemní nadace Citi Foundation už od roku 1997. Citi podporuje praktické programy JA Czech zaměřené na podporu podnikavosti a podnikatelské gramotnosti jak finančně, tak také aktivní účastí svých zaměstnanců v jednotlivých projektech organizace. Vice o Citi Česká republika najdete na http://www.citibank.cz.

Více informací o JA Czech naleznete na www.jaczech.cz. Fotoalbum k dispozici ZDE.

Kontaktní údaje

Národní kancelář Praha:
Jungmannova 36/31
110 00 Praha 1

Regionální kancelář Zlín:
Baťova vila, Gahurova 292
760 01 Zlín

 

 

 

Podpořte naše aktivity

 

darujme

 QuestionPro supports sample survey questions such as multiple choice, drop-down menu, likert-scale, semantic differential, matrix, constant sum, drag-and-drop, slider-scale, net-promoter scale, and many more question types.