Partneři
Baťa
Citi Foundation
Metlife
HPE
ATT
Vyhledávání
Sledujte nás

Lídrem na vlastní kůži – evropští studenti strávili den s bruselskými špičkami

25. 10. 2016   

lead

Studenti na Warm-up session

40 studentů z 18 evropských zemí (Albánie, Rakousko, Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Litva, Malta, Portugalsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Španělsko a Turecko) se zúčastnilo 19. října 2016 akce Leaders for a Day (Na den lídrem), stínování bruselských top manažerů a politiků během jednoho pracovního dne

Akce se zúčastnili i dva čeští středoškoláci.

Program byl zakončen podvečerním setkáním všech zúčastněných, které zahrnovalo i prezentaci zprávy společnosti ManpowerGroup "Kariéra millenials: vize 2020" (Millennial Careers: 2020 Vision)

Leaders for a Day je iniciativa pořádaná JA Europe ve spolupráci s Americkou obchodní komorou Evropské Unie za podpory společností ManpowerGroup a Microsoft. Je příležitostí pro studenty, kteří prošli programem JA Company (v České republice - studentská JA Firma) a získali Certifikát podnikatelských dovedností ESP. Tyto programy realizuje v České republice nezisková vzdělávací organizace JA Czech.

Do iniciativy byly zapojené i české europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) a Martina Dlabajová (Hnutí Ano), a dva čeští studenti - Ondřej - Pavel Krýsl z Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem a Michael Lukáč ze Střední školy Kostka ve Vsetíně. Ondřej - Pavel Krýsl stínoval M. Šojdrovou a Michael Lukáč Alexandrose Koronakise, redaktora a výkonného ředitele evropského týdeníku New Europe .

lfd

Student Michael Lukáč hodnotí akci Leaders for a Day (L4D):

"Příležitost L4D naprosto předčila má očekávání. Seznámil jsem se s mnoha lidmi a podíval se na místa, o kterých bych za normálních okolností možná jen snil. Mé dřívější zkušenosti s podnikáním jakožto pracovní rutinou představovaly sezení za stolem v kanceláři, či snad ve více než útulné konferenční místnosti. V Bruselu jsem na vlastní oči viděl, že to nutně tak černobílé není. Alexandros Koronakis ke mě zaujal postoj maximální možné otevřenosti. Rychle pochopil a sám i zmínil, že namísto typického striktního řízení jsem přijel načerpat spíše inspiraci. Chtěl, abych se setkal s řadou jeho zaměstnanců i známých, společně s nimi diskutoval jejich práci a získal tak jakýsi nadhled nad situací. Právě onen nadhled mě měl dovést k jakémusi vnitřnímu ujasnění, co všechno je zapotřebí k dosažení úspěchu."

L4d

Michal Lukáč spolu s Alexandrosem Koronakisem, redaktorem a výkonným ředitelem evropského týdeníku New Europe

Cílem iniciativy je inspirovat mladé lidi k větší podnikavosti a rovněž podpora mentoringových aktivit mezi studenty a zkušenými profesionály. "Lídry" jsou členové Evropské komise pro vzdělávání, pracovníci unijní administrativy a top manažeři společností sídlících v Bruselu. Mladí lidé získají autentickou zkušenost a kontakty, které jim mohou pomoci při rozhodování o jejich dalším směřování a usnadnit jim vstup na pracovní trh.

Článek, který o stínování napsal přímo A. Koronakis, si můžete přečíst ZDE.

 

lffd

Europoslankyně Michaela Šojdrová umožnila studentovi O. Krýslovi navštívit uzavřená jednání: "Ondřej navštívil zasedání našeho poslaneckého klubu EPP. Účastnil se také mého jednání se zástupkyní Evropské komise o audiovizuální směrnici. Jsem ráda, že se nám podařilo mu zajistit účast na těchto jinak uzavřených jednáních a mohl tak nahlédnout přímo pod "pokličku" instituce, jakou je Evropský parlament. Z naší společné diskuse jsem od Ondřeje zjistila, že je překvapen, jak je poslanecká práce časově i obsahově náročná. Stínování je skvělou příležitostí propojení znalostí nabytých během studia s praxí."

leaders

Michaela Šojdrová spolu s Ondřejem Pavlem Krýslem

Ondřej Pavel Krýsl, student a "stín" M. Šojdrové hodnotí stínování takto: "V odpoledních hodinách mně paní poslankyně nabídla, abych se zúčastnil jednání se zástupkyní Evropské komise Lorenou Boix Alonso, na to jsem nemohl říct ne. Jednalo se o úpravě audiovizuálních směrnic. Moc se mi líbil jejich styl komunikace, při kterém jeden mluví, druhý naslouchá, rozvíjí názor a posléze přijde s novým řešením, na kterém se obě strany dohodnou.

Navzdory tomu, že se v Bruselu sešli studenti a lídři z více než 20 států světa, jsem se cítil jako bychom všichni patřili do jednoho velkého společenství s pouze malými rozdíly přízvuku, avšak společnými zájmy a cíli."

Celodenní program byl zakončen podvečerním setkáním všech zúčastněných, které zahrnovalo i prezentaci zprávy společnosti ManpowerGroup "Kariéra millenials: vize 2020" (Millennial Careers: 2020 Vision).

Caroline Jenner, výkonná ředitelka JA Europe k iniciativě uvedla: "Je to jedinečná a pravděpodobně první zkušenost pro studenty strávit den se seniorním lídrem. Pomůže vyvrátit mýty o pracovním prostředí a studenti se mohou podělit o své zkušenosti, které získali ve škole díky Certifikátu podnikatelských dovedností ESP, se stínovaným lídrem. Akce jako je Leaders for a Day zanechávají dlouhodobý přínosný dopad na obou stranách."

Kontaktní údaje

Národní kancelář Praha:
Jungmannova 36/31
110 00 Praha 1

Regionální kancelář Zlín:
Baťova vila, Gahurova 292
760 01 Zlín

 

 

 

Podpořte naše aktivity

 darujmeczQuestionPro supports sample survey questions such as multiple choice, drop-down menu, likert-scale, semantic differential, matrix, constant sum, drag-and-drop, slider-scale, net-promoter scale, and many more question types.